מדריך: איך עונים נכון?

פורום זה הוא הכתובת לכל השאלות על חוקי המשחק ועל חוקי הטורנירים של ה-DCI.

מנהלים: sliver, Navidshi

נעול
Y
מנהל טכני
אמר/ה תודה: 0
קיבל תודה: 0
יצירת קשר:

מדריך: איך עונים נכון?

שליחה על ידי Y »

אני כל הזמן רואה אנשים שעונים פה על שאלות חוקים ולא פעם התשובות יוצרות חוסר ידיעה גדול יותר מהשאלה המקורית. אפילו ראיתי מקרים בהם משתמשים שידעו איך משהו עובד הצליחו להשתכנע שהם טועים בגלל תשובות מבלבלות.

אז הנה מדריך לכל העונים, בתקווה שזה יעזור להפחית את כמות התשובות המבלבלות.
הקריאה מומלצת לכל מי שנותן פה תשובות. החוקים האלה, אגב, יכולים לעזור בכל נושא ולא רק בתשובות חוקים ספציפית.

תשובה נכונה ומלאה צריכה למלא מספר חוקים ולכן אני ארשום פה נקודות ואוסיף פירוט לכל נקודה.

חוק ראשון: תדעו על מה אתם מדברים.
זהו החוק הכי חשוב. לא מעט אנשים קופצים על המציאה של לפרסם עוד הודעה ולקחת גם תהילה של מישהו שעוזר לאחרים (ספאם בחינם) ולכן מפרסמים תשובה בלי לדעת עד כמה היא נכונה. לרוב היא לא.
יש ארבעה שלבים חשובים לפני שלוחצים על הכפתור המפתה תמונה:
א. וודאו שאתם מבינים את השאלה. אם השאלה לא לגמרי ברורה, רוב הסיכויים הם שלא תענו על מה שנשאל, אבל גם השואל וגם העונה לא ידעו את זה.
ב. קראו את כל הקלפים המעורבים. כל שינוי קטן בטקסט יכול לשנות ולרוב לא זוכרים אותו במדויק.
ג. היו בטוחים במה שאתם אומרים. אם אתם לא בטוחים במאה אחוזים שאתם צודקים, חשוב לציין זאת בצורה ברורה כדי שיקחו את התשובה שלכם בערבון מוגבל עד שמישהו יוכל לאשר אותה.
ד. אם יש לכם צל של ספק כלשהו, חפשו את החוק המתאים או תשובה קודמת - וודאו את מה שאתם אומרים. אם כשחשבתם על תשובה לא קפץ לכם החוק הנכון לראש, כנראה שאתם צריכים לחפש אותו. אם אתם בכלל לא יודעים איפה ואיך למצוא אותו - מומלץ לא לענות בכלל, כי יש סיכוי טוב מאוד שאתם יותר מנחשים מאשר יודעים.

רק אחרי שווידאתם שמה שאתם אומרים נכון - פרסמו את ההודעה.

אני יודע שאם לא טועים לא לומדים ואני אפילו ממליץ לאנשים שרוצים ללמוד חוקים לענות על שאלות, אבל במקרה כזה חשוב לציין שאתם לא בטוחים בתשובה ושאתם צריכים שמישהו יאשר אותה. גם אני מוסיף משפט כזה בסוף תשובה אם אני לא בטוח ומבקש מאחד האנשים היותר מוסמכים לוודא שאני צודק.

חוק שני: סדר.
במג'יק יש סדר. הכל קורה ברצף מסודר ולא בבלגאן. חשוב לשמור על הסדר הזה גם כשמסבירים.
כתיבה במחשב היא הרבה יותר נוחה מאשר כתיבה על דף. נזכרתם במשהו שקורה לפני הפסקה האחרונה? תחזרו עם הסמן ותכניסו את זה לשם. אנשים קוראים בד"כ ברצף. אם מוסיפים מידע כלשהו במקום שלא מתאים לו, האנשים יבינו את זה בסדר לא נכון. גם אם כתבתם שזה אמור לקרות לפני, המוח יסדר את זה לפי הסדר שבו הוא קרא וימקם את המידע החדש אחרי המידע הקודם וידרשו מספר קריאות כדי לסדר הכל נכון.

ע"מ לשמור על סדר, עומדים ברשותנו מספר כלים:
א. רשימות. בדיוק כמו זאת שאני עושה עכשיו. רשימה מאפשרת לתת מספר גורמים או תוצאות (ועוד) בצורה שתפריד ביניהם ולא תבלבל אחד בשני. זה עובד מצוין כשעונים על יותר משאלה אחת.
ב. סימני פיסוק. בכל השפות משתמשים בסימני בפיסוק. אמנם הם מאוד קטנים, אבל הם יכולים לשנות משמעויות של משפטים. חוסר בסימני פיסוק יכול לעוות משמעויות ולערבב בין משפטים.
ג. תרשימי זרימה ורצפי אירועים. כשמסבירים סדר כרונולוגי של דברים זה מאוד עוזר (במיוחד עם הסטאק). זה מפשט גם את ההסבר וגם את ההבנה.
ד. הפרדה בפסקאות ושורות נוספות. הסעיף הזה עובד על אותו הרעיון של פיסוק. הפרדה בין חלקים שונים של התשובה מבהירים לשואל שכל חלק עומד בפני עצמו או שהוא תוצאה של החלק הקודם ומונע ערבוב של חלקים שונים בתשובה.
ה. תת-כותרות. לפעמים תת-כותרות יכולות לעזור להפריד בין החלקים השונים. זה מאוד עוזר כשכל תת-כותרת מלווה בהסבר על גורם מסויים אם בסוף משלבים את כולם לתשובה אחת או כאשר רוצים לתת הסברי "בונוס".

מאוד חשוב גם לפרט את כל הגורמים לפני התוצאה או לתת את התוצאה ואחריה לפרט את הגורמים (באפשרות השניה מומלץ גם לסכם בסוף את התשובה שוב).

חוק שלישי: בהירות וניסוח.
בנוסף לסדר עצמו של הכתוב, יש חשיבות רבה לצורה בה נאמרים הדברים. ניסוח לא ברור יכול לבלבל, גם אם התשובה עצמה נכונה.
הבעיה הכי גדולה בניסוח היא כשאנשים כותבים באותה הצורה בה הם מדברים. דיבור מכיל טונים של דיבור ותנועות גוף וידיים שיכולים למלא חורים בשיחה עצמה. בכתב זה בלתי אפשרי ולכן הכתוב צריך להיות ברור מאוד (המעבר בין דיבור לכתיבה הוא אחד הגורמים לחוסר הסדר שראינו בסעיף הקודם).
עוד דבר שהרבה אנשים לא לוקחים בחשבון הוא כמות הידע של הקורא. לאנשים רבים קשה להבין משהו שהם לא חווים ולכן שוכחים שאדם ששאל שאלה כנראה לא מכיר את כל החוקים והבסיס לתשובה אותה הם עונים, מה שגורם להרבה הסברים להיות כמו תלויים באוויר. לא פעם רואים תשובות שאומרות משהו לא נכון בטענה שברור לכולם איך זה באמת עובד ולכן "קיצור הדרך" לא משנה. זאת טעות. אנשים רבים קוראים את מה שכתוב ומכניסים אותו בתור ידע של "ככה זה עובד".

עוד דבר חשוב הוא השימוש במושגים. חשוב לשים לב איזה הקשר יש למושגים בהם אתם משתמשים ומהו הפירוש האמיתי שלהם. שימוש לא נכון במושגים גורם לבלבול והבנה לא נכונה, במיוחד כשרוב האנשים מניחים שמי שקורא מכיר את המושג ו"יודע למה הכותב מתכוון". גם זו טעות.

הדבר החשוב ביותר הוא הערכת הרמה של השואל. פירוט התשובה ואפילו המילים בהן משתמשים כדי להסביר יכולות להשתנות מאוד לפי הרמה של השואל. התשובה לשאלה תהיה שונה לחלוטין אם שופט בן 25 שואל אותה כדי לוודא חוק או אם ילד בן 13 ישאל אותה. אפילו אם השאלה רשומה בצורה זהה. בעוד שציטוט מהחוקים והדגשה של מילה יכולה להספיק לשופט, תשובה של "כן, זה עובד" יכולה להיות אידיאלית לילד בן ה-13 שגם ככה לא מבין אנגלית.

חוק רביעי: מיקוד.
תשובה טובה היא תשובה ממוקדת. ככל שתכנסו ליותר נושאים, כך תוסיפו מידע נוסף שיסיח את דעת הקורא מהתשובה שהוא מחפש ויגרור שאלות נוספות.
פרטים נוספים הם חשובים לפעמים, אבל חשוב לשים לב מתי הם מוסיפים מידע חיוני, חשוב וקשור לעניין ומתי הם מוסיפים מידע שאיננו רלוונטי.

ניקח לדוגמא שאלה:
תקפתי עם יצור שנחסם. כשהנזק על הסטאק היצור החוסם נהרס. האם היצור שלי יגרום נזק?
להוסיף הערה על Trample זה מידע שיעזור למרות שהוא לא נשאל ישירות.
להוסיף הערה על היתרונות של הקרבת יצורים בשביל להפעיל יכולות אחרי שהנזק על הסטאק - מיותר ומבלבל.

אם נשאלות מספר שאלות שלא קשורות אחת לשניה, זה עוזר לענות עליהן לפי הסדר בו הן הופיעו. זה מקל על הקוראים להצמיד תשובה לשאלה.
אם השאלות כן קשורות זו לזו, עדיף לסדר אותן לפי הסדר מהבסיסית ביותר למורכבת ביותר. זה מאפשר להשתמש בהסבר קודם כבסיס להסבר הבא ומונע הסברים כפולים.

חוק חמישי: סגירת פינות ותשובות מלאות.
החוק הזה משלים את הקודם למרות שהוא קצת הפוך ממנו.
כאשר נשאלת שאלה, היא מחסירה לרוב מקרים ששייכים לשאלה. אם ניקח כדוגמא את השאלה בה השתמשתי בסעיף הקודם, רואים שלא נשאל על Trample. החלק הזה הוא חשוב מאוד לתשובה משום שהוא משנה אותה. מה שחשוב זה לשים לב איפה עובר הקו שמפריד בין מידע שחשוב להוסיף ומידע שמיותר להוסיף.

חוק שישי: דוגמאות.
דוגמאות זה דבר חשוב. דוגמאות יכולות להבהיר בצורה מאוד ברורה תשובה שיצאה קצת מסובכת במילים.
הבעיה העקרית עם דוגמאות היא בחירת הדוגמאות עצמן והמיקום שלהן בתשובה. דוגמא טובה תכיל את כל הפרטים הרלוונטים וכמה שפחות פרטים מיותרים. ככל שדוגמא תהיה פשוטה יותר, כך היא תהיה ברורה יותר. חשוב גם למקם את הדוגמאות מיד לאחר מה שהן באות להדגים או כהקדמה להסבר.
אם התשובה מכילה מספר גורמים שיכולים להשתנות, עדיף לתת דוגמא לכל אחד מהם ולשונות בכל פעם את הגורם החשוב מאשר לתת את כל הפרטים בדוגמא הראשונית ולהתחיל להסביר איך היא משתנה.

איך לא, דוגמא:
אני אחזור אל הדוגמא הקיימת עם היצור התוקף והיצור החוסם שעוזב את המשחק.
הדוגמא הראשונה והפשוטה ביותר להסבר תכיל כמה שפחות פרטים מיותרים. אני הייתי נותן דוגמא כזאת:
Grizzly Bears תוקף ונחסם ע"י Grizzly Bears אחר. נזק על הסטאק והשחקן התוקף משחק Shock על החוסם והורס אותו. פשוט ומובן.
כאשר רוצים להתקדם (לקטע של Trample, נניח), פשוט לוקחים את הדוגמא הקודמת ומשנים רק את מה שחשוב (לא לפני שסיימתם את ההסבר על החלק הקודם).
עכשיו Moss Kami תוקף ונחסם ע"י ה-Grizzly Bears. שוב Shock.
מזכירים בקצרה את ההסבר הקודם ואיפה פה השוני.
לו הייתי משתמש ב-Defiant Elf ששיחקו עליו Giant Growth במקום ה-Kami, זה רק היה מסבך את העניין.

הוספת פרטים מיותרים (כמו במקרה של ה-Elf במקום ה-Kami) רק מסבכת דברים ויכולה לגרורו שאלות נוספות שלא קשורות.

חוק שביעי: שימוש בכלי אינטרנט.
זהו לא ממש חוק, אלא יותר המלצה.
האינטרנט בכלל והפורום בפרט מאפשרים גישה לכלים מאוד מועילים שלא ניתן למצוא בדף נייר. אם זאת האפשרות לקשר למקורות מידע, לתת קישורים לקלפים, לצטט חוקים ואפילו להשתמש בסמלים של מאנה לדוגמאות.
ככל שתשתמשו בהם יותר, כך התשובה תהיה ברורה יותר.
שימוש בסימן :tap:, למשל, הרבה יותר ברור מאשר לכתוב "סימן הטאפ".
ציטוט של חוק הרבה יותר מועילך מאשר תרגום שלו וההדגשה של החלקים החשובים מועילה גם היא.

בונוס:
אני אסיים את הנושא הזה בהסבר קצר על השימוש בתגיות שמציע הפורום.
ע"מ להשתמש בקוד מסויים, יש לפתוח קטע קוד ע"י רישום הקוד עצמו בתוך סוגריים מרובעים ([]) ולאחר מכן סגירה של הקטע בצורה זהה כשלפני הקוד הרשום בתוך הסוגריים המרובעים מופיע לוכסן (/). השימוש הפשוט ביותר הוא צביעת הטקסט הרצוי בעזרת העכבר ולחיצה על הכפתור המתאים.

b (מודגש) - מדגיש את הטקסט הנבחר.

קוד: בחירת הכל

[b]טקסט[/b]
יראה כך: טקסט.

i (נטוי) - מטה את הטקסט.

[i]טקסט[/i]

u (קו תחתון) - מותח קו מתחת לטקסט.

[u]טקסט[/u]

quote (ציטוט) - מראה את הטקסט בתוך תיבת ציטוט.

[quote]טקסט[/quote]
[quote="שם הכותב"]טקסט[/quote]
יראה כך:
טקסט
שם הכותב כתב:טקסט
list - (רשימה) יוצר רשימה.

[list]
[*]אחד.
[*]שתיים.
[*]שלוש.[/list]

[list=1]
[*]אחד.
[*]שתיים.
[*]שלוש.[/list]
יראה כך:
  • אחד.
  • שתיים.
  • שלוש.
  1. אחד.
  2. שתיים.
  3. שלוש.
img (תמונה) - מציג את הקישור הנבחר כתמונה.

[img]http://members.pundak.co.il/magic/styles/subsilver2/imageset/he/button_topic_reply.gif[/img]
יראה כך: תמונה.

url (קישור) - מציג את הכתובת כקישור. ניתן גם לתת שם לקישור.

[url]www.magicthegathering.com[/url]
[url=www.magicthegathering.com]האתר הרשמי של מג'יק[/url]
יראה כך:
http://www.magicthegathering.com.
האתר הרשמי של מג'יק.

cn (שם של קלף - Card name) - מציג את שמו של קלף מסויים כקישור ל-Gatherer שמראה את הקלף.

[cn]Grizzly Bears[/cn]
יראה כך: Grizzly Bears.

ltr (עימוד לשמאל) - מעמד את הטקס לשמאל.

[ltr]Text.[/ltr]
יראה כך:
Text.
rtl (עימוד לימין) - מעמד את הטקסט לימין.
כאשר רוב הטקסט באנגלית (או כל שפה לועזית אחרת), הפורום מעמד את כל הטקסט לשמאל אוטומטית. במקרה כזה rtl יפעל בדיוק כמו ltr, אבל לכיוון השני.
העימוד לימין ושמאל הוא מאוד חשוב, משום שזה מונע קטיעה של משפטים ובלגאן בהם אם משתמשים בשתי שפות בו זמנית.

אני מקווה שהנושא עזר לאנשים. הארות/הערות ניתן לשלוח אליי בה"פ.
נעול