דיסקים יד שנייה

זה המקום לכל נושא שאינו מתאים לאף פורום אחר, כולל דיונים בנושאים שאינם קשורים למג'יק.

מנהלים: kabanist, Sir Psycho Sexy

שלח תגובה
s.k
Goblin King
אמר/ה תודה: 0
קיבל תודה: 0
יצירת קשר:

דיסקים יד שנייה

שליחה על ידי s.k »

אתמול הייתי בחנות דיסקים יד שנייה, קניתי כמה אלבומים ואז עלת לי שאלה בראש - האם זה חוקי?
אני חושב שהרעיון מאחורי קניית דיסקים מקוריים, חוץ משתהיה לך האפשרות לשמוע את השירים, היא שהאומן שיצר את המוזיקה יקבל תשלום עבור הזכות שלי לשמוע אותה. אבל ברגע שקניתי דיסק מחנות (חדש, יד ראשונה), שמעתי, הורדתי למחשב (בצורה חוקית כמובן), התלהבתי ואחרי שנתיים אני מוכר את הדיסק לחנות דיסקים יד שנייה - לי עדיין יש את השירים (בצורה חוקית כי רכשתי את האלבום בכספי) אני יכול לשמוע אותם, אבל האלבום כבר לא אצלי וקיבלתי עבורו נגיד את סכום המחיר שקניתי אותו, האם עדיין יש לי את הזכות לשמוע את השירים שעל המחשב שלי? כי אם כן, אפשר פשוט לקנות אלבום אחד ולהעביר אותו בין אלפי אנשים, כשכל אחד ישלם לשני את מחיר האלבום, ואחרי אלפי אנשים שיש להם את השירים עכשיו על המחשב - רק אחד באמת שילם על האלבום והאלבום נשאר אצלו. ואם זה לא חוקי, אז חנויות יד שנייה הן בעצם לא חוקיות, כי זה מוביל לאותו עניין (פחות בקיצוניות, אבל זה קורה).

אני מאוד מבולבל, מה קורה כאן?
ziv
MTGil Wizard

שליחה על ידי ziv »

שכחתה פרט אחד חשוב
אסור לך להעתיק את השירים למחשב זה לא חוקי
s.k
Goblin King
יצירת קשר:

שליחה על ידי s.k »

למה יש את האפשרות בווינדואוס להעתיק את הדיסק למחשב אם זה לא חוקי?
וחוץ מזה, למה שזה לא יהיה חוקי? אני לא משתף אף אחד בקבצים האלה, הם בשבילי, לנוחיות.

ועוד שאלה - האם זה מוסרי למכור למישהו דיסק יד שנייה?
Itay Winkler
MTGil Wizard
יצירת קשר:

שליחה על ידי Itay Winkler »

למעשה כל עוד שילמת עליהם מותר לך להעתיק אותם למחשב.
הבעיה היא, שצריך לעשות להם RIP מהדיסק לפורמאט כלשהו עם תוכנה, כי הווינדואוז לא מאפשר לך לראות איזה קבצים נמצאים בדיסק מוזיקה, אלא רק את ה"קיצור דרך" לטרק.
"Mori’s fourth-turn play was handshake, targeting Peleg."
s.k
Goblin King
יצירת קשר:

שליחה על ידי s.k »

אני שם את הדיסק, המדיה פלאייר נפתח, יש שם אפשרות לעשות RIP, אני עושה את זה ועכשיו אני יכול לשמוע אותם מתי שאני רוצה.
Sorak
מארגן טורנירים בירושלים

שליחה על ידי Sorak »

איפה שפר שצריך אותו? :)

למיטב ידיעתי, מותר לך להעתיק ולהחזיק חומר מוגן בזכויות יוצרים בכל מדיה, כל עוד אתה הבעלים של החומר בצורה מקורית.
דוגמאות להיתר: מותר לך להעתיק דיסק לקסטה בשביל לשמוע באוטו.
מותר לך להעתיק שירים מדיסקים ברשותך בשביל דיסק אוסף.

הדיסק/ים המקורים (בצירוף קבלה שמראה ממתי אתה הבעלים של החומר) הם הערובה שלך שלא יכולים לתבוע ממך פיצויים על שימוש בחומר מוגן .

המשמעות מבחינת מה ששאלת הוא שברגע שמכרת את הדיסק לחנות יד שניה (או נתת לחבר לשמוע), כלומר, ברגע שאתה כבר לא הבעלים של הדיסק המקורי, העותקים שברשותך לא חוקיים ואתה צריך למחוק אותם.[/quote]
kabanist
Moderator
יצירת קשר:

שליחה על ידי kabanist »

יש עוד נקודה שלא חשבת עליה.
חברות התקליטים מוציאות לשוק תקליטים בכמות מסויימת. לאחר שכמות זו נמכרת מייצרים כמות נוספת וכך הלאה כל עוד יש דרישה בשוק לאלבום.
הרבה אלבומים לא שורדים הרבה מחזורי יצור כאלה, ואין להשיג עותק חוקי שלהם. שלא להזכיר תקליטי ויניל שאותם מאוד קשה להשיג.
בדיוק לפתור בעיה זו קמו חנויות יד שניה. הזבל שלך הוא הזהב של מישהו אחר, זהב שהוא לא יכול לקנות בצורה חוקית.
לכן אוהבי מוזיקה, בעיקר מוזיקה לא פופולרית, אוהבים חנויות יד שניה. חוקי ? לא נראה לי.
מוסרי ? בוודאי.
hbar
MTGil Wizard

שליחה על ידי hbar »

מדוע שחנויות של ספרים משומשים יהיו חוקיות וחנויות המוכרות דיסקים משומשים לא יהיו חוקיות? אני לא רואה שום הבדל.

הרי באותו אופן שאתה יכול לשמור את השירים על המחשב ואחר כך למכור את הדיסק, אתה יכול לצלם את הספר ואח"כ למכור אותו. עצם העובדה שצילום ספר שלם אינו חוקי לא מנעה אף פעם הקמת חנויות ספרים משומשים (או שימוש במכונת צילום).
s.k
Goblin King
יצירת קשר:

שליחה על ידי s.k »

אז בעצם על כל מי שמכר דיסק למחוק את השירים מהמחשב שלו או לזרוק את האוספים שהוא עשה. נשמע מוזר, כי אחרי הכל השירים האלה נכנסו למחשב שלי באופן חוקי לגמרי, אבל השמיעה שלהם עכשיו היא לא חוקית. הבנתי, תודה.

kabanist - ברור שיש גם את העניין הזה, אבל זה לא מצדיק לעשות דברים לא חוקיים לדעתי.
hbar - אני יודע שבפועל מוכרים דברים יד שניה (תראה איך פתחתי את הנושא), אבל מעניין אותי אם זה מוסרי וחוקי.
kabanist
Moderator
יצירת קשר:

שליחה על ידי kabanist »

אם מישהו קנה אוטו ומכר אותו לאחר שימוש בו, זה חוקי ? ברור.
החנות לדעתי חוקית, מי שעובר עבירה זה אתה כאשר את שומע את הדיסק מהמחשב שלך לאחר שאתה כבר לא הבעלים של העותק החוקי שלו.
כל זה נכון לדעתי האישית והלא מבוססת מבחינה משפטית.
s.k
Goblin King
יצירת קשר:

שליחה על ידי s.k »

אבל באוטו אני לא אוכל להשתמש גם אחרי שהוא לא אצלי, בשירים שבדיסק אני אוכל. בכל מקרה הדעה שלך גם נכונה מבחינה משפטית לפי מה שSorak כתב.
Shefer
Loco de la Cabesa :}

שליחה על ידי Shefer »

Sorak כתב:איפה שפר שצריך אותו? :)
תודה על המחמאה :D

דיסקים יד שנייה מותר לקנות ולמכור - זה כמו שתקנה מכונית מהיצרן - אתה יד ראשונה; זה שמוכר הוא יד שנייה. מה לא חוקי בזה?
דיסקים צרובים - מותר לקנות. שתלך המשטרה לעזאזל, הם יכולים לתקוף רק את המוכר, שצרב שירים למטרה פסולה.

שפר :}

נ.ב.
אורטל - אני הולך לחפש את הנושא שלך לגבי, בטח תראה אותו פה יחסית למעלה :P
שלח תגובה